ראשי » הכוכב הבא, קשת, שווה הקלקה

במצב לא מדהים: הכוכב הבא סוגרת עונה

23 בדצמבר 2013 | | 6 תגובות | מאת

"הכוכב הבא" סוגרת עונה כפי שפתחה אותה – בניגוד, שלא נאמר קיטוב, מוחלט בין הצופים ובין המפיקים. יואב צפיר וחבריו מספרים לכל מי שרק רוצה ש"הכוכב הבא" היא הייצוא המוצלח ביותר בתולדות תעשיית הטלוויזיה. אנשי "קשת" משוויצים בנתוני הרייטינג שהראו עלייה, כלשהי, מהעונה העשירית הכושלת של "כוכב נולד". ללא ספק, סיפור הצלחה. אבל כל זה לא משנה. כי עבור הצופים, התבוניים שבהם, "הכוכב הבא" הייתה טלוויזיה נוראית. פשוט נוראית.

בואו נשים את הדברים על השולחן: "הכוכב הבא" התמקדה בפורמט ובטובת אנשי ההפקה, לא בחווית הצפייה. אפילו להיפך. ככל שהפורמט היה יותר חדשני, הרים מסכים וקרץ לתעשיית הטלוויזיה מעבר לים, כך הצפייה בתוכנית הייתה יותר מייסרת.

לא צריך להיות גאונים כדי להבין למה זה קרה. אף אחד לא גדע את צינורית ההזנה של המפלצת הממלכתית שטמירה ירדני ויואב צפיר יצרו. למעשה, מישהו דחף למפלצת הזו גם בופה מלאס וגאס. כי אם בעבר הסתפקנו בבדיחות עממיות של צביקה הדר וסיפורים אנושיים מרגשים שהגיעו לשיאם בביקור ביתי בו האם קטועת הרגליים מבשלת דגים (מרוקאים, הם תמיד מרוקאים) הרי שהפעם קיבלנו גם את רני רהב, היח"צן הלאומי.

יותר מדי קל להיכנס ברני רהב. מספיק להזכיר את שמו בכל מקום באינטרנט והגוגל אלרט שלו כבר תעשה את העבודה. הבעיה עם השיפוט של רהב היא שלא היה מדובר בשיפוט, היה מדובר בהטפה. הטפה בלתי נגמרת ללאומיות, לגיוס לצבא, לממלכתיות, לתרומה לנזקקים, לאיחולי בריאות לאנשי תרבות שמאושפזים במצב "לא מדהים" ולכל הדברים המטרחנים שצפים בפייסבוק אבל לא צריכים להגיע לתוכנית ריאליטי מוזיקלית. מוזיקלית למען השם. כמובן שאנשי "הכוכב הבא" יוכלו להתגונן ולומר ש"הכוכב הבא" לא מחפשת זמר אלא פרזנטור. בכל זאת, כוכב. ואולי כדאי שכל פרזנטור יתגייס לצבא, יתרום לנזקקים וילטף חתולים. זה לא אומר שכיף לראות את זה על המסך. זה אפילו מחריד.

אין מה לעשות. כשיש לך תוכנית שמורכבת מרני רהב, צביקה הדר, ריטה, אייל גולן ואסי עזר, הדבר היחיד שאתה יכול לעשות זה לדמיין חסימת מעיים. יותר מדי אגואים, יותר מדי אהבה עצמית, יותר מדי מלאכותיות. יותר מדי מהכל. השלם אכל את סך חלקיו, הקיא אותם, אכל אותם שוב ויצא לברייק זהב.

זה אולי ההבדל הגדול בין "הכוכב הבא" ו"אקס פקטור". "הכוכב הבא", כמו עשר קודמותיה במשבצת, מתיימרת להיות משהו שהיא לא. לפי אנשיה, "הכוכב הבא" היא לא תוכנית טלוויזיה. לא, היא התרופה לכל תחלואיה של מדינת ישראל. "אקס פקטור" לעומתה, היא פשוט תוכנית טלוויזיה מהנה לצפייה. זהו. פשוט תוכנית טלוויזיה. את שירי מימון ועברי לידר לא מעניין מה קורה מחוץ לאולפן. קונספט די מדהים. לא בטוח שמישהו בפאנל השופטים של "הכוכב הבא" מבין אותו. לא בטוח ששווה להסביר את זה. מדובר בקרב אבוד מראש.

"הכוכב הבא" סגרה עונה מוצלחת מבחינתה וזה, במידה מסוימת של צדק, כל מה שחשוב לאנשיה. עבורנו, הצופים שעדיין לא איבדו את כל תאי המוח, היא סגרה עונה "לא מדהימה". אפשר רק לקוות, גם אם לדעת שהסיכוי לתרחיש זה קלוש, שמצבה רק יידרדר.

(ואת הטקסט הזה אתם קוראים לפני הגמר של "הכוכב הבא" כי בזמן הגמר אהיה בניו יורק בחופשת חג מולד/ניו יירז)

6 תגובות »

 • תמי :

  לייק. גם על הפוסט המדויק וגם על חופשת חג המולד.

  הוספת תגובה לתגובה

 • טימי :

  צפניה לא חשבתי שאגיד זאת שוב אבל… אתה השורד האמיתי!! אפילו מכור ריאלטי שכמותי שלא פספס עד השנה ולו פרק אחד של כוכב, איידול, אקס פקטור, השרדות, זה אמייזינג רייס וכו׳, נשברתי באמצע העונה. פשוט לא יכולתי לסבול יותר את רהב, צביקה הדר וחבריהם. עשה לי בחילה מהחשיבות העצמית המזוייפת שהם מלאים בה. עונה בצלמו ובדמותו של רהב.
  תהנה בחופשה..

  הוספת תגובה לתגובה

 • דלית :

  את הטובים ביותר הדיחו לפני כמה תכניות. הייתי קוראת לתכנית הזאת הכוכב המסכן ..כל אחד הביא את מסכנותו גם אם שיקר והגזים. אבא שלה גר רחוק איפה רחוק? בחיפה נו באמת. וכל אחד שהיה לו סיפור מזעזע הגיע עד כמעט הסוף ומי שלא היה לו סיפור נוראי הלך כבר באמצע

  הוספת תגובה לתגובה

 • יויו :

  אתה כמובן צודק, כל- כך הרבה אגואים. רק שכחת את האגו של מוקי ואת האג'נדה של מוקי. מוקי החליט מראש מי יזכה בתוכנית. הביצועים בפועל לא היו רלוונטיים עבורו. למעשה, ההפקה הכניסה לתוכנית טרול שתחרות הוגנת לא מעניינת אותו. הגול העצמי של ההפקה, היה הדבר הכי מהנה השנה. מגיע להם.

  הוספת תגובה לתגובה

 • ג'וני :

  צפניה, כל מילה בסלע!

  הוספת תגובה לתגובה

 • מוגבל השרדות :

  צפניה, תהנה בטיימס סקוור! (אם תגיע, מליוני אנשים ברחובות). חזרתי אתמול מהקריסמס. חבל שלא נפגשנו :)

  הוספת תגובה לתגובה

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

אני רוצה לקבל עדכונים במייל על תגובות לפוסט. ניתן גם להרשם לעדכונים מבלי להוסיף תגובה.