ראשי » אקס פקטור, רשת

אקס פקטור: הספקטרום האוטיסטי המוזיקלי

26 באוקטובר 2013 | | 9 תגובות | מאת

איך. איך הגענו למצב הזה. מתי בדיוק הפכנו להיות מעצמה מוזיקלית כל כך גדולה שזקוקה ללא פחות מארבע תוכניות ריאליטי מוזיקליות שונות ("הכוכב הבא", "דה וויס", "בית ספר למוסיקה", "אקס פקטור")? למען השם, כמה יתומים מוכי צרעת שמסוגלים לשיר כמו פבארוטי כבר יש בישראל? ואיך, איך לכל השדים והרוחות לצופי הטלוויזיה לא נמאס מהזבל הצורם הזה? זו אולי השאלה החשובה יותר.

החלק הראשון במשוואה נפתר כבר לפני כמה שנים, עת הבינו בזכייניות שנינט יש רק אחת. וכך, בתירוץ של עייפות השופטים, הפוקוס עבר מהמתמודדים לשופטים. אף אחד לא באמת זוכר את שלישיית הגמר של כוכב נולד 8. או 9. על 10 אין בכלל ויכוח. בארבע השנים האחרונות המוקד הוא השופטים. פעם אחר פעם התחלף הפאנל בפנים רעננות. הפורמט סחב מכוח האינרציה, לא מכוח אבק הכוכבים.

לא מדובר בתוכניות מוזיקליות יותר. מדובר במתן זמן אוויר לקלישאות מופרכות ומטומטמות. זהו הפיצוח הגדול. אין שום הבדל בין תוכניות הפאנל השונות שממלאות את לוחות השידורים ובין "אקס פקטור" או "הכוכב הבא". פעם קותי סבג קובע בנחרצות שנתניהו צריך לתת סיכוי לאיראן ופעם רני רהב מלרלר משהו על שירות בצבא. פשוט זיון שכל אחד מתמשך. כלום וכלום. בלה בלה בלה בחסות ברייק זהב. ואולי החמרתי מעט. בכל זאת, ב"אקס פקטור" השופטים כן מתייחסים לאיכויות המוזיקליות של המתמודדים. בדיוק כמו שהשופטים של "כוכב נולד" עשו. ב-2006.

ומילא אם היה מדובר בתוכן בידורי א-לה "האח הגדול". גם "האח הגדול" לא שיפרה את העולם או הפכה אותו למקום טוב יותר אבל היא לפחות הייתה מבדרת (עד לעונה האחרונה המייגעת). "אקס פקטור" ו"הכוכב הבא" פשוט משעממות. כי ראינו את הכל כבר בעבר. ולא רק שהן משעממות, הן גם עולות לזכייניות יותר מדי כסף בשל עלויות השופטים. פעם היה זול להפיק ריאליטי, היום זה עסק יקר. עם כל הכבוד לקריירת השיפוט המופרכת של משה פרץ, כלום לא עדיף להשקיע את הכסף ביצירה מקורית מתוסרטת או, רחמנא ליצלן, בפורמט ריאליטי חדש?

וכך, רגע לפני שחגיגות עשרים השנים לערוץ 2 יוצאות לדרך, היצירתיות בערוץ מחזירה את נשמתה לבורא. לכאורה, "אקס פקטור" מביאה עימה משהו מרענן – העקיצות הקטנות בין עברי לידר ושירי מימון, הכריזמה של בר רפאלי, מהגרת פיליפינית עם מצלמה שמבקשת הנחיות, תוכן שיווקי של קוקה קולה שמופיע פעם בכמה דקות ורק מחכה שמישהו מהרשות השנייה יוריד לו את השאלטר. בפועל, כבר ראינו את זה פעם. בין אם ב"כוכב נולד" ובין אם ב"דה וויס". כבר ראינו את הכל. ואחרי שהאוטיסטים יצאו מהארון בגאווה ולא ביקשו שיכנו אותם כאנשים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, נדמה שכבר אין יותר מה לראות. ברצינות, מישהו בכלל בדק אם הילד המתולתל הזה אוטיסט? לעין הלא מקצועית הוא נראה כמו חנון. הסימפטומים זהים. הוא אפילו מזכיר את אחד הילדים המתולתלים איתם משה פרץ עבד ב"בית ספר למוסיקה". לא אתפלא אם מדובר באותו הילד.

"אקס פקטור" עושה את העבודה. הבעיה היא שאת העבודה הזו היא הייתה יכולה לעשות ב-2008. כשלאנשים עוד הייתה סבלנות לראות אנשים מוכי גורל שמסוגלים לשיר ברמה זו או אחרת. אוטוטו 2014. לא ברור אם הסבלנות הזו עדיין בשטח. ויותר מכך, לא ממש מעניין אם הסבלנות הזו עדיין בשטח. רגע לפני חגיגות העשרים לערוץ 2, הטלוויזיה המסחרית בישראל גוססת מבחינה יצירתית. וזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לצופים. מכאן אפשר רק לעלות.

9 תגובות »

 • נינה :

  נינט יש רק אחת. נו, ומה יצאה ממנה? תיכוניסטית בת 30

  הוספת תגובה לתגובה

  יויו:

  @נינה, עם כל הכבוד לנינט, המוכשרת ביותר של כוכב נולד לדורותיה היא מרינה מקסימיליאן בלומין, עוד נשמע רבות עליה.

  הוספת תגובה לתגובה

 • יויו :

  ושום מילה על רמי פורטיס?
  האיש נמצא שם בגלל אילוצים, אבל מלך נשאר מלך

  הוספת תגובה לתגובה

  יויו:

  @יויו, כמה שהתלהבתי מפורטיס בפרק הראשון, הוא היה מביך עד מאוד בפרק השני, בעיקר בתגובה שלו מול מאי ספדיה.

  הוספת תגובה לתגובה

 • טימי :

  היה אתמול מייגע. חוץ מלראות את הבנות היפיפיות ( מיימון ורפאלי) היה שעמומון שלידו הכוכב נולד הבא נראה נוצץ..
  אפילו את הדבר היחיד שבנתיים מעניין בעונה הנוכחית של קאוול – שלב 4 הכסאות שיצר תוכניות מענינות ( מה שבא על חשבון איכות כי וויתרו על מחנה האימונים שהיה מנפה כמה מהם), לא השכילו להעתיק לגרסה המקומית.

  הוספת תגובה לתגובה

  משועשע בכללי:

  @טימי, לגמרי לא מסכים.
  אקס פקטור היתה טובה יותר בכל פרמטר. יותר מעניינת, יותר מצחיקה, יותר מהודקת ובכללי – יותר מהממת. אז נכון, גם פה הבינו שאין בארץ מספיק זמרים והתחילו לייבא עובדים זרים ונכון, אין כאן מסך מתרומם אבל היי, יש קהל שעושה איקסים עם הידיים!

  הוספת תגובה לתגובה

 • שרית :

  לגמרי ואם הילד גניאל היה מוכר לך אז הנה הוא
  http://www.youtube.com/watch?v=ep0685vmMCk

  הוספת תגובה לתגובה

 • גל1 :

  אין בכלל מה להשוות . האקס פקטור הרבה יותר טובה.

  הוספת תגובה לתגובה

 • אילת :

  צודק צפניה. מה שלא ברור לי הוא, איך ייתכן שאנשים יכולים להמשיך ולצפות בזה? וב"זה", אני מתכוונת לערוץ 2. או שיש 5 תוכניות ריאליטי-זמר, או שיש חדשות כל שעה עגולה וקצת יותר, או שיש תכניות בישול. וזהו. עד עכשיו כמובן. עכשיו יש לצופי ערוץ 2 המזוכיסטים ארבעה ימים בשבוע(!!!!) תכנית מוזיקה לאחר שסיימו עם מהדורת החדשות. ישראל אכן צריכה לקבל מדליה על כמות הכשרונות המוזיקליים הקיימים במדינה. או ש…. אולי צריך לפתח בערוץ הזה תכניות ריאליטי בתחומי ספורט, מדע, תרבות וטכנולוגיה על מנת לעודד את הוואנבי סלבס להיפתח לתחומים האלה? מי יודע, גם כשהיה את נולד לרקוד היה נדמה שכולם במדינה נולדו לפזז, ובתקופת מאסטר שף, כולם היו מינימום אהרוני. צופי ערוץ 2=עדר.

  הוספת תגובה לתגובה

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

אני רוצה לקבל עדכונים במייל על תגובות לפוסט. ניתן גם להרשם לעדכונים מבלי להוסיף תגובה.