ראשי » האח הגדול, הישרדות, קשת

מה עדנה קנטי רוצה מחיינו? וגם, הישרדות 26 סוגרת מעגל

19 באפריל 2013 | | 14 תגובות | מאת

הפוסט כולל ספוילרים לכל הפרקים ששודרו עד כה בעונה 26 של הישרדות. זהירות!

01. בשעה טובה, אחרי עשרה פרקים, הישרדות 26 התחילה. טכנית, הישרדות26 התחילה מזמן אבל מבחינה בידורית נטו, שמונת הפרקים הראשונים היו חימום לכיף שהגיע עם שני הפרקים האחרונים. ובמוקד הכיף, באופן הכי סימבולי: מלקולם, המעריץ שהפך לפייבוריט.

אפשר לכתוב הררי מילים על כמה המהלכים של מלקולם בפרקים האחרונים היו שגויים. ואם היינו ב-2007, בטח הייתי כותב אותם. אבל אנחנו כבר לא ב-2007 ונדמה שהגיע הזמן להתבגר ולנסות לנתק את חבל הטבור בין הפן האסטרטגי והפן הבידורי בהישרדות. או לפחות לרכך אותו.

כי למרות שההדחה של פיליפ (קליק למועצת השבט) הייתה לכאורה צעד שגוי (וגם על זה אפשר להתווכח. נכון, כולם רצו להביא אותו לפיינל 3 כי אף אחד לא יצביע לו אבל כעת כל אחד צריך למצוא מישהו אחר להביא לפיינל 3. זוכרים את מה שסירי פילדס עשתה בעונה 12 עם הדחתה של קורטני? בדיוק), המעריצים האדוקים של התוכנית זכו לקבל קליימקס נהדר: הדמות הכי מעצבנת של העונה הודחה.

כל כך הרבה זמן מסך בוזבז על פיליפ והשטויות שלו. זמן מסך שהיה יכול להיות מושקע בפיתוח דמויות אחרות למשל. שני פסלוני חסינות נזרקו כדי להדיח אותו. מדהים. לא עוד נונסנס מגוחך שמדרדר את הישרדות למחוזות לא רצויים. "פיליפ שואב את כל הכיף מהמשחק", הצהיר מלקולם במועצת השבט האחרונה. הצהיר וצדק.

גם אם מטופש מבחינה אסטרטגית, המהלך של מלקולם וחבריו לברית האלפא-מיילס מסמל יותר מכל את עונה 26: מעריצי הישרדות שמשתתפים בהישרדות באים לקראת מעריצי הישרדות שצופים בהישרדות ומדיחים את הדבר שהעיק על העונה וגרם לצפייה להיות כמעט בלתי נסבלת. זה הרנסנס, חבל ההצלה של ז'אנר הריאליטי אחרי למעלה מעשור על המסכים, עשור בו הצופים כבר ראו את כל מה שיש לפורמטים להציע: תוכניות ריאליטי שלא יתכתבו עם עצמן וימשיכו להתנפח מחשיבות עצמית (אהלן כוכב נולד), יתפוצצו ויהפכו ללא רלוונטיות.

02. רז שכניק וידיעות אחרונות מנסים לייצר אנטי-תזה לתאוריה הזו וממחזרים שוב את סיפור "מתמודד מהעונה השנייה של האח הגדול תובע את הפקת האח הגדול למרות שאלוהים אדירים, הוא חתם על חוזה והוא אדם מבוגר והוא יכול להחליט מה לעשות בחייו גם בלי שאלעד קופרמן יגיד לו".

בהתחלה זה עוד היה מעניין. כלומר, עם סער שיינפיין וכל סיפור הכדורים הפסיכיאטריים. מעניין ומופרך. אני, כאמור, עדיין חושב שאנשים מבוגרים חייבים לקחת אחריות על הבחירות שלהם בחיים אבל ניחא, מי בכלל סופר אותי, אני לא דוחף בולבול בין השדיים.

עכשיו זה כבר הופך למעורר רחמים. שבועיים לפני תחילת העונה החדשה של האח הגדול, עדנה קנטי מתעוררת מהתרדמת בה שהתה שלוש שנים ומגישה תביעה שנראית כמו משהו שגם גלעד שליט יכול להסכים לו. כליאת שווא, הוצאת לשון הרע, פגיעה בפרטיות. הו, הדרמה. אתם בטח לא זוכרים את זה, אבל קנטי כבר אמרה את כל הדברים האלה בראיון לרייטינג לפני שנתיים.

אם הייתי ממש טיפש, הייתי מהגג על זה שלמרות שידיעות אחרונות וקשת נמצאים במאבק מסחרי, רז שכניק ומעסיקיו מצליחים, באופן פלאי בואכה שיטת שקשוקה לעניים, להחיות את הבאזז סביב תוכניות הדגל של קשת בדיוק בזמן שהן זקוקות לו. כמו במקרה העונה הרביעית המדשדשת של האח הגדול למשל. או, כאמור, שבועיים לפני תחילת עונה חדשה. אבל אני לא טיפש.

קנטי סיפרה לידיעות אחרונות שהיא תובעת כדי לטהר את שמה. היא לא רוצה להיזכר כ"זאת שמרביצה לחיילים ומכחישת שואה". זה כמובן מאוד נחמד אבל זו שטות לא קטנה. התדמית השלילית שהוצמדה לקנטי הוצמדה בגלל השתייכותה לנשות מחסום ווטש. קנטי לא תוכל להיפטר מהסטיגמה, גם אם לא מוצדקת, הזו בגלל שמדובר בסטיגמה שהודבקה לכלל נשות המחסום. האיבה כלפי נשות המחסום (וציבור השמאל בכלל) לא תיעלם בגלל תביעתה של עדנה קנטי, היא מושרשת יותר מדי עמוק בשיח הציבורי והיא לגמרי לא קשורה לאח הגדול (ר' סער סקלי והתמודדתו השונה במאה ושמונים מעלות עם הסוגיה). כל אדם שבוחר להשתייך לקבוצה או או אחרת נאלץ לספוג את כל ההשלכות שנלוות להשתייכות לקבוצה זו או אחרת. נשות מחסום ווטש הן לא מקרה מיוחד.

לכן נותר לתהות מה לכל הרוחות עדנה קנטי רוצה מחיינו. מכתב התביעה אנחנו למדים שבין היתר, קנטי וראשי קשת אשכרה ניהלו מו"מ על תוכנית מספרי סיפורים (דה פאק?) אבל בסוף, כמו כל שמאלני עם מצפון, קנטי החליטה לא להיכנע ולתבוע. אולי אם היה מדובר בתוכנית בוקר כל העסק המשפטי הזה היה נמנע. לכו תדעו.

14 תגובות »

 • אודי :

  אני בכלל לא בטוח שההדחה של פיליפ הייתה טעות אסטרטגית, למרות שזה אכן מה שחשבתי בשנייה הראשונה כשהם עשו את זה.

  בפני עצמו כאיום פיליפ חסר ערך, כמובן, אבל פיליפ כן לכד סביבו חבורה של אנשים שקיוו לקחת אותו לגמר ולשכנע אותו להדיח את האנשים האחרים שרוצים לקחת אותו לגמר. תיאורטית, הדחה שלו יכולה לשפר את הסיכויים של שלושת המוסקטרים למצוא סדק בברית הפייבוריטים (לא שאני מאמין שזה קורה לפי העריכה).

  מעבר לזה למלקולם יש אינטרס חזק לשמור מסביב איומים שאפשר להדיח במקומו, גם אם אף אחד מהם לא איום גדול על המליון כמוהו. ולכן אם הוא היה מדיח את אנדריאה במקום פיליפ, למשל, כמו שהוא רצה לעשות בפרק שעבר, לא בטוח שזה היה פועל לטובתו בטווח הארוך.

  אגב, אני כן זוכר את מה שסירי עשתה בעונה 12. היא הלכה הבייתה במבחן אש. אם קורטני היתה עדיין בסביבה ודניאל, נניח, לא, יתכן שהיא היתה הולכת הביתה בהצבעה. קורטני היתה מתמודדת גמר חלומית. בלתי נסבלת כמעט כמו פיליפ.

  הוספת תגובה לתגובה

 • קרפיון :

  מבחינתי הישרדות 26 התחילה בפרק ההדחה העצמית (בטרם עת) של ברנדון האנץ. EPIC!

  הוספת תגובה לתגובה

  לואיס ויטו:

  @קרפיון, כן אבל אחרי זה הגיע ערבוב השבטים המשעמם בהיסטוריה וכמה הדחות צפויות ומועצות משמימות.
  מבחינתי המשחק התחיל באיחוד, עם הבליינדסייד של קורין שפגע אנושות בברית של מלקולם. קארמה איז הביץ!
  אגב, מישהו יודע למה קורין לא במושבעים?

  הוספת תגובה לתגובה

  שי:

  @לואיס ויטו,
  חבל באמת שהיא לא במושבעים.

  הוספת תגובה לתגובה

  שי:

  @שי,
  אגב, אני מניח שעברו למתכונת קבועה של 3 בגמר – 8 מושבעים, כדי למנוע מצב של "תלת-תיקו" בגמר 3-3-3.

  ככה אם יהיה תיקו, הוא יהיה רק בין שני מתמודדים, והמתמודד השלישי הופך למושבע ומצביע לאחד מהשניים הנותרים, ולמעשה קובע מי ינצח.

  (אני חושב שפרובסט אמר בראיון כלשהו שזה המצב אם יש תיקו בין שניים בגמר של שלושה אנשים)

  עדיין, חבל שקורין לא במושבעים.

 • עומרי :

  מסכים,אני מאוד נהנתי ב3 הפרקים האחרונים

  הוספת תגובה לתגובה

 • שולהלה :

  נעלמת לנו צפניה.
  התגעגענו.
  יש מצב שאתה חוזר לפוסטים קבועים?

  הוספת תגובה לתגובה

  לואיס ויטו:

  @שולהלה, עוד שבועיים צפניה יחזור לחיינו… יאיי!

  הוספת תגובה לתגובה

  צפניה:

  זה לא יהיה האח הגדול בלי חמוסי לילה, לא?

  הוספת תגובה לתגובה

 • רינת :

  היי צפנייה.
  היית ממש חסר.
  יש מצב שאתה חוזר לחיינו עם האח הגדול???
  תגיד שכן….

  הוספת תגובה לתגובה

  צפניה:

  זה לגמרי התכנון

  הוספת תגובה לתגובה

 • טימי :

  עונה שהשיא שלה היה בין פרק 6 ל 9. לא צריך לראות הכל כדי להבין את זה. לי קצת נמאס מ 1000 פסלוני חסינות. יותר בעד אולד סקול סרבייבר של בריתות, והדחות קלאסיות. לא הגיוני שכל פעם שאליל חסינות נכנס לשימוש מיד מחביאים אחר באיזה עץ או חור כלשהו ואותם יקירי הפקה מוצאים. לי זה הוריד ממש מהעונה ומקווה שאף אחד משלושת האלפא גייז המעצבנים לא יקח

  הוספת תגובה לתגובה

 • סתמאחת :

  אני בה-ל-ם! סער שיינפיין בדומה לברנדון האנץ שהוזכר כאן הוא איש לא יציב. בשני המקרים האלו מישהו היה צריך לקחת אחריות ולהבין שהבידור לא שווה את זה ושיש אנשים שפשוט לא צריכים להיות בטלויזיה.
  עדנה היא אדם שפוי, היא הצליחה להסביר את הכניסה שלה לבית כפרסום לפועלה באופן רהוט ודי משכנע. אני לא הייתי עושה דבר מטומטם כזה, אבל זו נשמעת לי כמו תביעה הזויה. נמאס לי מאנשים שלא מסוגלים לקחת אחריות על החיים שלהם. פשוט נמאס.

  אגב, לא מצאתי את עניין ברנדון מעניין או מרתק. זה היה מאוד לא נעים לצפיה, מן רגע שהרג לי הרבה מהקרדיט שאני נותנת לתוכנית אע"פ שהצליחו כבר להביא לשם מתאהבים ממבט ראשון, ציידי אינדיאנים וסוכני FBI בדרך כלל שמרו במידה מסויימת על כבודם. הוא ילד שהגיע עם המון הייפ בגלל דוד שלו, ומעט מאוד יציבות נפשית, ההתפרקות שהוא חווה לא היתה "אכזריות האנצית אופיינית" אלא משהו שדורש טיפול תרופתי. גם היה ברור מהתגובות הכל כך קיצוניות של כל השבט (פיליפ הצליח להתנהל בבגרות נפשית!) שמה שראינו זה חלק קטן ממה שבאמת קרה שם. העובדה שנאלצו להדיח אותו בצורה הזו במקום למשוך אותו מהמשחק בעדינות, ההתנהלות של הקרב הזה, ובכלל העובדה שהביאו אותו למשחק פעמיים- זה פשוט דפוק.

  הוספת תגובה לתגובה

 • ולווט אנדרגראונד - בלוג ביקורת התקשורת של דבורית שרגל » יתמות‏ :

  [...] תאמינו. מצאתי את סתמאחת בוגדת בי עם צפניה. מה שאני עוברת בחיים. מח' [...]

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

אני רוצה לקבל עדכונים במייל על תגובות לפוסט. ניתן גם להרשם לעדכונים מבלי להוסיף תגובה.