ראשי » דיוטי פרי, הישרדות

הישרדות 23: פוסט סיכום עונה. בערך

19 בדצמבר 2011 | | 18 תגובות | מאת

זהירות, ספוילרים לגמר עונה 23!

בשלב מסוים של פרק הגמר די רציתי שאוזי ינצח. רק כדי שהטבע יתקן את עצמו ויאכל את התועבה שהיא אי הגאולה. לא סובל את הטוויסט הזה. לא סבלתי אותו מעולם. בטח לא בגרסה הישראלית. אני מהאולד סקול, מעדיף את הישרדות כמשחק חברתי חד פעמי. הודחת? לך הביתה. נצחון של אוזי אחרי שלא עשה כלום פרט לדהירה בכמה אתגרים היה הורג סופית את הטוויסט המיותר הזה.

ואז הבנתי שגם אם אוזי לא ינצח, הטוויסט הזה מיצה את עצמו אחרי שתי עונות. כי הוא פשוט לא עבד. פרט לגרימת כמה התקפי חרדה בקרב הפיינליסטים (ר' הערתה המעולה של סופי לגבי החוויה המתקנת שאוזי מעביר את כל מי שמבקר באי הגאולה), כלום לא השתנה. התוצאה הסופית לא השתנתה. בסופו של יום, לאי הגאולה אין שום מימד אסטרטגי לטווח ארוך. אין לו גם ערך בידורי. ולכן הוא מת ולא יחזור בעונה הבאה. או אי פעם. אין תועלת בטוויסט מיותר.

חיבבתי את עונה 23. אני חושב שהיא נמצאת במקום טוב מבחינת העונות ששודרו בארבע השנים האחרונות. אלה שהגיעו אחרי מיקרונזיה (16) הנהדרת. פרט לעונה 20, רוב העונות האלה היו אנמיות. למרות שהתבססו על טוויסטים למיניהם. וכל עונה התברכה בזוכה מעט משעמם (בוב, נטלי, פאביו ועוד). וכך גם סופי. זוכה מעט משעממת אבל סבירה. עוד אחת בשורה של זוכים מעט משעממים.

אי אפשר לבוא בטענות אל סופי. היא דבקה ביסודות של הישרדות: הצטרף לברית בשלב מוקדם של המשחק ואל תשבור אותה עד הסוף. היסוד הזה אמנם פוגע בחווית הצפייה אבל הוא בסיס די טוב לנצחון במשחק. והישרדות היא משחק.

הדרך בה אבחנה סופי את החלוקה המסורתית בין הנשים והגברים בהיסטוריה של הפורמט הייתה נהדרת. הגבר תמיד סוחב אחריו שתי נשים לגמר. האישה היא תמיד חלשה. ובאמת, כמעט כל הזוכות בתולדות הפורמט צוירו בשתי דרכים: נשים חלשות או נשים מניפולטיביות. אף אישה לא עברה מסך כדמות חיובית שעשתה משהו למען הנצחון. לא ברור אם סופי באמת חשבה על זה מתחילת הדרך או שלקראת סוף העונה היא זכתה להארה. כך או כך, מדובר באבחנה מבריקה.

ובכל זאת, יש לי בעיה גדולה עם העונה. לא, אני לא מדבר על השעמום שנוצר בעקבות רצף ההדחות לאחר האיחוד. גם ההדחות היו צפויות, הליהוק היה מספיק טוב כדי לחפות על המבוכה.

הבעיה היא הפערים הכמעט בלתי נתפסים בין מה שראיתי ומה שהתרחש על האי. זה קורה בכל עונה אבל בעונה הזו הפער היה צורם. לא ברור לי למשל מדוע ריק נחשב לאיום בגמר (אולי בגלל שהגיש מועמדות להשתתף בתכנית 14 פעמים ונתפס ע"י המתמודדים האחרים כאיום אסטרטגי שגם זכה לאהדת המושבעים? כמה אירוני). גם לא הבנתי מדוע כולם רצו לקחת את קואץ' לגמר. כלומר, הבנתי שטוב להביא מתמודד חוזר אחרי רוב מריאנו כי אף אחד לא ירצה להצביע לו (זה מה שאני הייתי עושה) אבל הדרך בה נערכה העונה גרמה לי לחשוב שקואץ' שולט בעניינים ולכן הנאמנות העיוורת עד כדי רצון לשבת איתו בגמר נראתה לי מוזרה.

הפערים האלה מצטרפים לכל מיני סוגיות שכבר כתבתי עליהן העונה כמו ההתעלמות של חלק מהמתמודדים מהעובדות בשטח. התעלמות שכעת מוצאת את הפתרון האפשרי באמת מסתורית אותה לא יצא לנו לראות.

פרט לפערים ולתוצאה המעט משעממת, עונה 23 הייתה עונה ראויה לצפייה. היא לא הדבר הכי מבריק שיצא למארק בורנט מהידיים אבל היא הייתה בידור מעולה. אולי זה הרף לפיו עלינו לשפוט אותה.

ניפרד ממנה עם שני קטעים מרגשים.

סופי מהממת את ג'ף פרובסט:

YouTube Preview Image

ואוזי בסשן אובר אקטינג מופרך:

YouTube Preview Image

18 תגובות »

 • אודי :

  נהניתי מאוד מהעונה הזו ובמיוחד משני הפרקים האחרונים.

  א. לא רציתי שאוזי יזכה בשום שלב. ההפסד שלו לסופי בחסינות האחרונה היה הרגע המתוק ביותר של העונה הזו. צדק פואטי:
  1. ערב קודם סופי התמוטטה במועצת השבט ואוזי הגיב בחיוך מתנשא כשהיא ציינה שכדאי להשאיר אותה כי היא יכולה לנצח אותו.
  2. בדיוק כמו בעונה 12 – המתמודד שנשען על חסינויות כל המשחק ומפגין משחק חברתי ואסטרטגי מחריד מפסיד בחסינות האחרונה ועף שנייה לפני הגמר. וזו היתה חסינות זהה כמעט לחלוטין לחסינות שהוא לקח באחת העונות הקודמות (למעט אופי הפאזל בסוף).

  ב. הגיע לסופי לזכות. אלברט לקק למושבעים באופן בוטה מדי וכשל קולוסאלית בהדחה של ברנדון. קואץ', ששחק טוב מאוד סה"כ, קלקל לעצמו עם הנאומים הבלתי פוסקים על אלוהים, כבוד ואינטגריטי שהוציאו אותו צבוע. כמובן שאלמלא הזכייה של סופי בחסינות האחרונה לא היה לשניהם סיכוי בגמר מול אוזי.

  ג. אוזי וריק היו פתטיים במועצה האחרונה. אוזי, כמובן ("אף אחד לא רוצה להצביע לכם! כולם רוצים להצביע לי!") וריק. אותו ריק שאמור היה להיות מעריץ של המשחק, הכיר את קואץ' מעונות קודמות, לא בטח בו כשהגיע למשחק ובמועצה האחרונה התקומם על כך שבגד בו. מילא הלמינגים של אומטפה מהעונה הקודמת, אף אחד מהם מעולם לא ראה את התכנית ולא ידע עם מי יש להם עסק. אבל שמעריץ של התכנית שמכיר את קואץ' מעונות קודמו מתפלא על כך שאין שום קשר בין הדיבורים למעשים שלו? זה מביך יותר מהכשלון (המביך בפני עצמו) של קוקרן.

  הוספת תגובה לתגובה

 • גיא :

  אהבתי מאוד את הפוסט הזה, במיוחד את הקטע שאמרת שכנראה דברים רבים השתנו או הוצגו אחרת על ידי ההפקה.
  כי על פניו קואץ' היה זוכה ודאי. [ואשמח אם תרחיב ותסביר למה בגלל בוסטון רוב, סיכוייו של קואץ' פחתו]

  באופן אישי הכי נהניתי העונה מקואץ' השינוי המדהים שהוא עשה בעונה האחרונה, היה ללא ספק השינו הכי גדול שראיתי אצל מתמודד,

  מאאוטסיידר עם שגעון גדלות, הוא מצטייר לפתע כמבוגר האחראי, וכגורו של הקבוצה.

  גילוי נאות, עוד לא ראיתי את הפרקים האחרונים עם תרגום.

  הוספת תגובה לתגובה

  אודי:

  @גיא, (ספוילר לעונה 22) בוסטון רוב הוציא את החבורה שעקבה אחריו בנאמנות כקבוצת שוטים נאיבים, ובחר מתוכם את המתמודדים שיהיה לו הכי קל להביס בגמר. אף מתמודד חדש לא רצה למצוא את עצמו באותו מצב.
  קואץ' ספג את האבידות הקשות שלו בשני הפרקים האחרונים, בעקבות ההדחות של ברנדון ואוזי וההבטחות שהבטיח לשניהם בלי שום כוונה לקיים. לפני זה היה לו סיכוי טוב לזכות, אפילו בלי עדנה.
  אגב, אני לא מבין את הדילמה של צפניה (מדוע לא הדיחו את קואץ'). לסופי ואלברט לא היה סיכוי להדיח את קואץ' מהשביעייה ואילך, בגלל הנאמנות העיוורת של ברנדון, עדנה, ריק וקוקרן, שלא לדבר על פסלון החסינות החבוי שהיה לו. בשלב מסויים הם הבינו שאם הם יצליחו לגרום לקואץ' לבגוד ברביעייה הזו מעמדו יתערער והוא יהיה נוח מספיק בגמר. למה קואץ' לא לקח איתו לגמר את עדנה וקוקרן (או עדנה וברנדון) זו שאלה קשה יותר ודוגמא טובה יותר לשאלה שאין לה תשובה טובה בעריכה (התשובה קשורה כנראה לאי הגאולה ולצורך להביס את אוזי כאשר ישוב ממנו).

  הוספת תגובה לתגובה

 • ורד :

  אני הייתי לגמרי בעד סופי אני חושבת שכבר מהאיחוד או קצת לפניו, במיוחד כי היא לא לקחה חלק פעיל בנדנודי האלוהים ששאר השבט שלה לקח בהם חלק, היא החזיקה לבם ידיים ולא התווכחה אבל די בהתחלה היא אמרה שזה מגוחך העיניה, ואני חושבתשהיה לזה חלק חשוב במשחק שלה, והיאגם לא ציינה את סלידתה מהעיניין במועצת שבט האחרונה, מה שהיה עלול לעורר את זעמם של הנוצרים הצדקנים והבלתי נסבלים שהיו איתה בשבט.
  אוזי היה פשוט בלתי נסבל, מיץ הקוקוסלגמרי עלה לראש, והיו לו כמה התפרצויות של ילד בן 12 שלא יודע להפסיד, עוד כשהשבטים היו מפוצלים והעיפו לובת ברית וגם אחרי האיחוד- פשוט ילד מפגר, ממש שמחתי שהוא לא זכה ואני בכלל לא מבינה איך הוא קיבל את המתמודד האהוב, הוא פשוט היה מעצבן העונה.
  לגבי החמישייה של אפולו- ברנדון היה פסיכי בלתי נסבל, ריק לא עשה כלום, אלברט כל הזמן ניסה לתחבלחבולות אבל בפועל לא עשה דבר וקואץ' התפלל כל הזמן לאלוהים. סופי הייתה יותר חכמה מהם, היא בגאונות ספרה במועצת השבט האחרונה על התחבולה של פסלון החסינות ובכלל בפרקים האחרונים האסטרטגיה שלה הייתה מצויינת, ללא ספק הזוכה הראוייה לעונה יחסית לא רעה

  הוספת תגובה לתגובה

 • גג :

  סופי יצאה אנמית, אבל לטובתה לא היו אופציות אחרות בסוף מלבד קואצ', ריק היה סתמי ופלא ששמעו אותו מדבר, אלברט סתם היה פקה פקה, סופי ישבה בצד וחיכתה שהעונה תגמר. ורק קואצ' עשה איכשהו מהלםך ששבר מומנטום עם קוקרן, הגיע לו לזכות, חבל שכרגיל כמו כמעט כל עונה המרמור מנצח והמושבעים לא מצביעים לפי טקטיקה אלא מתוך אמוציות

  הוספת תגובה לתגובה

  אודי:

  @גג, קצת קשה להאשים אותם כשקואץ' נשבר בסוף המועצה האחרונה והודה שפשל והוא אסטרטג מחורבן (בתשובה לשאלה של קוקרן, שניסה דווקא לעזור לו).
  לא שאני חושב שהתגובה הזו של קואץ' מוצדקת, אבל קשה לבקר את המושבעים על הצבעה מתוך "מרירות" אחריה (לא שחסרה להם מרירות).

  הוספת תגובה לתגובה

 • ליאונל מסי :

  סופי לא אנמית היא קראה את המשחק באופן פנטסטי ועם יד על הדופק. מגיע לה לזכות. קואוץ שיחק יותר למצלמה, זה מה שהרגשתי במהלך כל העונה, ובכלל הרבה שורדים שיחקו משחק למצלמה, חלק עם אלוהים והנצרות וחלק עם עקרונות של יושרה והגינות, ערך עליון עבור האמריקני שאוהב לחשוב על עצמו כעל ישו בחליפה, אך בפועל הוא סתם שמן דוחה, בוגדני ובורגני שאוכל אחרים כדי לאכול יותר טוב בעצמו.

  אז כן, מתוך קומץ הפסיכים הללו אני די שמח עם כל שניה שעוברת מסיום הפרק שאותו זה אתה סיימתי לראות שסופי ניצחה. לא אלוהים, לא ישו, לא אי הגאולה, לא המעריץ מס 1, לא הגינות ויושרה, אלא בחורה פשוטה שעמדה מהצד והסתכלה על מקבץ ההזויים הללו מתקמבנים כל אחד עם הדילים שלו, וידעה איך להשתחל לגמר הגדול ולנצחון.
  למעשה אני די מאמין שהיא אחת השחקניות הכי טובות שאי פעם היו בהשרדות, וקשה בהתחלה להבחין בזה. רק רטרואקטיבית מבינים.

  הוספת תגובה לתגובה

  שירי:

  @ליאונל מסי,
  מסיכמה.
  סופי שיחקה נהדר, אהבתי אותה מתחילת המשחק והגיע לה לזכות. קואץ' בהחלט "גאל את עצמו" כדמות בהישרדות, היה כיף לראות אותו העונה אבל כרגיל הדיבורים על הגינות ואלוהים לא מתאימים למשחק הישרדות.
  גם את קוקרן היה כיף לראות, יש לי הרגשה שהוא עוד ישוב!
  אוזי לעומת זאת היה ונשאר בלתי נסבל, שחצן ולא מחובר למציאות. שמתם לב כמה הוא התחנף לסופי בתכנית ה-REUNION?

  הוספת תגובה לתגובה

 • ניקו :

  העונה הייתה סבירה באמת, לא נוראית כמו הקודמת למען האמת היא הייתה די טובה אבל הפאגוגינג של סוואי + עדנה, היה נוראי משעמם וצפוי, למען האמת היה אפשר לנחש בערך מהאיחוד כבר שסופי קואץ' אלברט יהיו שלישיית הגמר.
  ואני לא מסכים איתך שהעונות מאז עונה 16 היו אנמיות, עונות 17, 18 היו לדעתי מעולות וכיפיות לצפייה. ועונות 21 ו19 היו כמה רגעי שיא שהקפיצו את העונה. רק עונה 22 הייתה אסון מוחלט

  הוספת תגובה לתגובה

  שלמה:

  @ניקו, לא הכי מסכים. אי אפשר להתחרות ב16 ו20 האדירות.. עונה 17 הייתה מעולה לטעמי אבל שנויה במחלוקת לגבי הדעות. הפרה מרג' של 18 היה טוב אבל המיזוג לא משהו בכלל.. עונה 19 הייתה על הפנים, למעט שלושת פרקי המיזוג הראשונים ועונה 21 הייתה טובה מאד עד הפרישה הכפולה שם הכל התחרבש..
  שמת לב מה היה בכל העונות הטובות? ערבוב. ואם ההפקה החליטה לחסל אותו, נסתפק בטוויסט של עונה 24

  הוספת תגובה לתגובה

  ניקו:

  @שלמה, איזה מעצבן זה, אני לא מבין מה כואב להם לעשות עירבוב, זה לא עולה כסף, וזה גם יכול מאוד להתאים לנושא של העונה הבאה

  הוספת תגובה לתגובה

  אודי:

  @ניקו, די ברור שלא היה ערבוב שבטים בעונות 22 ו-23 כדי להגן על השחקנים הותיקים.
  מכיוון שלא הזכירו אף שחקן ותיק בפרומו לעונה 24, אני מניח שיהיה ערבוב :)

 • אור :

  העונה יכלה להיות בטופ 5 אילולא פרקי המיזוג הזוועתים.
  פרק המיזוג הראשון היה טוב, אבל כך ההדחות בין ג'ים לעדנה כולל היו פשוט נוראיות. רק בסוף העונה התייצבה ופרק הגמר היה מעולה.
  עונה 24 נשמעת אדירה, ואולי סופסוף הישרדות תתייצב!

  הוספת תגובה לתגובה

 • גג :

  בדקתי מי הצביע למי – קואצ' קיבל קולות מקוקרן, ריק ועדנה, כל השאר הלכו לסופי – המרמור היה שם סופית :)

  הוספת תגובה לתגובה

  ורד:

  אני לא בטוחה שבמקרה הזה מדובר במרמור, כי קואצ' לא התנהג כמו ראסל הנץ שממש היה נבזי, ואז שתי עונות ברצף מנעו ממנו את הניצחון שכל-כך הגיע לו, אני פשוט חושבת שבינולבין סופי לא היה כזה הבדל, הוא הלך על הקטע הבלתי נסבל של אלוהים ויצרככה סוג של כת, וסופי הבינהשזה מה שקורה והשתמשה בזה לצורכיה.
  אין ספק שמהרגע שנשארו רק אפולו וכל הקטע של תפילות לאל, דיבורים איתו וכו'נהפכו עיקר הפרק זה הפך את הפרקים למשעממים למדי, אבל אני מאו דאהבתי את פרק הגמר, וכמובן את הזוכה

  הוספת תגובה לתגובה

 • גיא אחר :

  מגיע לסופי. נתנה אחלה משחק. פייטרית וחכמה.

  הגזימו לגמרי עם אלוהים ובנו, העונה.

  הוספת תגובה לתגובה

 • גיא אחר :

  אוזי דווקא ידע להפסיד בכבוד, עם כל האכזבה העצומה. שחצן? לפעמים, אבל לא בלי סיבה…

  קואץ' נתן משחק נוראי. להבטיח לכולם שיביא אותם לגמר זאת האסטרטגיה הטובה ביותר להגיע רחוק ולהפסיד…

  הוספת תגובה לתגובה

 • טימי :

  סכ"ה באמת עונה די טובה עם פערים עצומים ולא מוסברים.
  גם אני לא סובל וסבלתי את אי הגאולה המעצבן והמיותר שבנו כנראה לכך שה"חוזרים מהעבר" יעופו ומהר וזאת דרך לשמור עליהם עוד קצת. בכל מקרה מי שעף- הביתה!
  עדיין לפי מה שראינו קואץ' היה צריך לקחת בקלות אבל כנראה שזו הסיבה שכולם רצו אותו בגמר- כלומר מה שלא ראינו.
  למרות ריק שכולם אמרו שהוא איום אך בריוניין שג'ף שאל אם ריק היה מגיע לגמר כולם אמרו שהיו מצביעים לדרגון סלייר.
  לסיום- חייב להגיד שפרובסט משתבח עם השנים והוא פשוט תענוג אחד גדול. החל במשימות (שאגב אני מתגעגע לימים של משימת פרס ומשימת חסינות, במיוחד בשלב האיחוד, שמערבבת את העיניינים ומצביעה על הכוחות בשבטים) וכלה במועצות השבט שמועברות נפלא.
  עונה 24 בפתח.. :-)

  הוספת תגובה לתגובה

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

אני רוצה לקבל עדכונים במייל על תגובות לפוסט. ניתן גם להרשם לעדכונים מבלי להוסיף תגובה.