ראשי » כוכב נולד, קשת

כוכב נולד תשודר ביום שישי. אולי

1 במאי 2011 | | 3 תגובות | מאת

דווקא חסרי המזל ראו את זה קודם. אותם אנשים נטולי מכשיר מקליט שנאלצים לצפות בפרומואים. שמעתי עליהם. לא חשבתי שדווקא הם יקבלו הודעה מוקדמת. אף קומוניקט לא התפרסם בשום מקום. מעניין.

העונה התשיעית של "כוכב נולד" עוברת ליום שישי. או לפחות חלק ממנה. אולי לכמה שבועות בלבד. אולי רק תוכניות ההדחה בשלב גלגל ההצלה. אולי תוכניות ההדחה של כל העונה. אולי רק בשבועות בהם מירי מסיקה לא מופיעה במוצאי שבת. אולי רק אחרי ש"אל תפיל את המיליון" תתייצב כי תוכנית ההדחה אמורה לשמש לה כמקפצה אם האייטם המופרך על הניצב שניסה לגנוב את המיליון לא עשה את העבודה.

אולי תוכנית ההדחה תהיה ספיישל באורך שעתיים. אולי רק פריצה בת רבע שעה בנוסח "האח הגדול". אולי מרגול תשיר שיר כי בדיוק מציינים עשור לאחד הדיסקים שלה. אולי תוכנית ההדחה תוקלט מראש ותשודר כי בכל זאת, ערב שבת ועונות קודמות לימדו אותנו שיש יותר מדי צופים מסורתיים וישראלים שמתחזקים.

דבר אחד בטוח: ביום שישי תהיה תוכנית של "כוכב נולד" ואנחנו לא יודעים עליה כלום.

זה לא דבר חדש בהתנהלות העונה. רק בשבוע האחרון החליטו ב"קשת" לפנק את הצופים בפרטים על מבנה העונה. כאילו לא נערכו ישיבות ונבנו ליינאפים כבר לפני כמה חודשים. אולי היה שינוי. אולי לא. כך או כך, מבנה העונה התשיעית של "כוכב" נשמע כמו משימה טיפוסית בגרסה הישראלית של "הישרדות": יש המון המון שלבים קטנים וסבוכים שאף אחד לא מצליח לעקוב אחריהם ובסוף יש פאזל.

המשותף לקטסטרופה הזו ולקטסטרופה הראשונה בפוסט היא שבשני המקרים מדובר בהתנהלות לא מקצועית בעליל אבל נורמטיבית בשוק הטלוויזיה הישראלי.

נסו למצוא תוכנית טלוויזיה אחת ששיבוצה לא השתנה או שלא זכתה למבנה חדש ו/או לכמה פרקי ספיישל כפי שהיה בתחילת שידורה. תתקשו למצוא.

כל כך הרבה שינויים. מיותרים.

האופי הישראלי עשה זאת שוב. תחושת הארמגדון הגיעה גם לכאן. אי אפשר לקבוע מראש באיזה ימים תשודר תוכנית כי אולי גורם אחר ישדר תוכנית אחרת ואז יקרה אסון. תמיד צריך לעמוד על המשמר. כולם נגדנו. עשרים וארבע שבע. אולי זה הסוד הגדול של סמנכ"לי הפרוגרמינג: הם רוצים לכבול אותנו למסך כל הזמן ולכן לא משנה באיזו רצועה ובאיזה יום תשודר התוכנית שאנחנו אוהבים.

הרגלי צפייה? לא רלוונטי בכלל. מקצועיות? מי בכלל יודע מה זה. אף אחד לא לוקח דוגמה למה שמתרחש מעבר לים. שם, רק כשלון מפואר ברייטינג גורם לתנודות בפרוגרמינג. הרשתות יודעות חודשים מראש מה ישודר מול מה ונערכות למלחמה באמצעים שלא פוגעים בצופה אלא רק משפרים את חוויית הצפייה.

הטוויסט העצוב בכל הטירוף הזה הוא ששינויי שיבוצים ומבנה לאחר תחילת השידורים נכשלים לרוב מהסיבה הבסיסית ביותר: הצופה לא יודע מה קרה לתוכנית שלו. "היפים והאמיצים" היא דוגמה נהדרת. לאחר שנים בהן שודרה בשעה קבועה במשך 6 ימים בשבוע והשיגה רייטינג דו ספרתי בשעות אחה"צ (!), הסבונייה זכתה להיות משודרת בלפחות שלוש רצועות שידור שונות במשך שבוע. נסו לעקוב אחרי סדרה כשהיא משודרת מדי יום בשעה שונה.

אבל נדמה שזה לא ממש מעניין את סמנכ"לי הפרוגרמינג ואת האנשים שטורחים להחמיא להם במסדרונות הזכייניות.

ואם קביעת הרגלי צפייה ומינוף תוכניות לרייטינג נאה לא מענינים אותם, מה כן?

3 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

אני רוצה לקבל עדכונים במייל על תגובות לפוסט. ניתן גם להרשם לעדכונים מבלי להוסיף תגובה.